Pomnik św. Urbana I w Zielonej Górze


W Zielonej Górze znajduje się pomnik św. Urbana I, który stanowi wyraz hołdu dla Patrona tego miasta.

Dzieło to zostało stworzone przez uznanego artystę, Artura Wochniaka, i miało swoje uroczyste odsłonięcie w roku 2018.

Budowa pomnika

Pomysł budowy pomnika św. Urbana I zrodził się w 2010 roku, kiedy to ustanowiono go Patronem Zielonej Góry. W tej inicjatywie wzięła udział grupa mieszkańców, na czele której stał dr Zbyszko Stojanowski-Han. Inspirując się praktykami innych polskich i europejskich miast, postanowili oni, że Zielona Góra również potrzebuje swojego patrona.

Budowa pomnika oraz nadanie patronatu św. Urbanowi I były wynikami oddolnej inicjatywy społecznej. W 2011 roku utworzono Społeczny Komitet Ogłoszenia Św. Urbana I Patronem Miasta Zielona Góra, który później przekształcił się w Komitet Powstania Pomnika św. Urbana I Patrona Miasta. Ten zespół zdołał zebrać blisko 2,5 tysiąca podpisów poparcia dla idei budowy pomnika, co etabelowało poparcie dla przedsięwzięcia wśród społeczności lokalnej.

Pomysł pomnika zyskał również akceptację ze strony władz samorządowych Zielonej Góry. Swoją aprobatę wyraziła Rada ds. Realizacji Form Przestrzennych, która 7 kwietnia 2014 roku jednogłośnie zaakceptowała propozycję powstania pomnika św. Urbana I na Pl. Powstańców Wielkopolskich. W dalszej kolejności, 26 lutego 2016 roku, Rada Miasta podjęła uchwałę, która umożliwiła wzniesienie pomnika Świętego Urbana I jako patrona Zielonej Góry.

W wyniku organizowanego konkursu na projekt pomnika, wybrano koncepcję autorstwa zielonogórskiego artysty Artura Wochniaka, co z pewnością przyczyni się do wyjątkowości i znaczenia tego miejsca w sercu miasta.

Lokalizacja

Pomnik św. Urbana I usytuowany jest w sercu Zielonej Góry, bezpośrednio na Placu Powstańców Wielkopolskich. W jego bliskim sąsiedztwie znajduje się kościół Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystość poświęcenia oraz odsłonięcia tego monumentu miała miejsce 30 sierpnia 2018 roku.

Opis pomnika

„Monument poświęcony św. Urbanowi I, Patronowi Zielonej Góry, został starannie wykonany z brązu, a jego wysokość wynosi 2,20 m (bez uwzględnienia cokołu). W centralnej części przedstawia papieża św. Urbana I, którego twarz emanuje dobrocią, ubranego w przepiękne szaty pontyfikalne oraz tiarę. W prawej dłoni dzierży krzyż papieski, natomiast lewą ręką częstuje przypadkowych przechodniów kiścią soczystych winogron.

Na solidnym granitowym cokole pomnika znajduje się napis, który brzmi:

ŚWIĘTY URBAN I PATRON ZIELONEJ GÓRY
ZIELONA GÓRA ANNO DOMINI 2018

Przypisy

  1. Pomnik świętego Urbana I - patrona Zielonej Góry - stanął w centrum miasta
  2. Klem przed muzeum a św. Urban koło kościoła [online], www.lzg24.pl [dostęp 15.09.2020 r.]
  3. Winny gród ma opiekuna [online], niedziela.pl [dostęp 15.07.2020 r.]
  4. Znamy wszystkie projekty na figurę św. Urbana I
  5. Powstanie pomnik św. Urbana w Zielonej Górze
  6. Pomnik Patrona Miasta

Oceń: Pomnik św. Urbana I w Zielonej Górze

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:24