Pomnik Bachusa w Zielonej Górze


W sercu Zielonej Góry znajduje się pomnik Bachusa, rzymskiego bożka wina, który symbolizuje zarówno urodzaj, jak i rozkosz życia.

Stworzony przez utalentowanych krakowskich rzeźbiarzy, Jacka Gruszeckiego oraz Roberta Dyrcza, ten niezwykły pomnik został odsłonięty w 2010 roku.

Odkrycie to wzbogaciło bogaty pejzaż artystyczny miasta i stało się atrakcyjnym punktem dla turystów oraz miłośników sztuki.

Lokalizacja

Rzeźba znajduje się w sercu Zielonej Góry, na popularnym deptaku, w miejscu, gdzie łączą się ulice Kupiecka i Żeromskiego z aleją Niepodległości.

Opis pomnika

Rzeźba, która ma swoją siedzibę w Zielonej Górze, przedstawia Bachusa jako młodego mężczyznę, który z wyraźnym wdziękiem siedzi na beczce pełnej wina.

Jego głowa jest ozdobiona wieńcem z winorośli, co podkreśla związek z winem i radością. W jednej ręce bożek trzyma szarfę, na której znajduje się zielonogórski herb, co nadaje mu lokalny charakter.

Postać Bachusa została wykuta z bronzu, co nie tylko podkreśla jej trwałość, ale również nadaje jej majestatu. Rzeźba waży ponad 600 kilogramów i ma imponującą wysokość przekraczającą 2 metrów.

Pomnik został umieszczony na dwustopniowym postumencie, który ma 1,5 metra wysokości, co dodatkowo podnosi jego widoczność i znaczenie w krajobrazie miasta.

Bachusiki

Pomnik Bachusa w Zielonej Górze zainicjował interesującą serię niewielkich rzeźb, znanych jako Bachusiki, które mają tylko około 30 cm wysokości. Ich powstanie to zasługa Tomasza Czyżniewskiego, redaktora Gazety Lubuskiej, który był pomysłodawcą tego projektu. Pierwsze dwa bachusiki zainstalowano 2 września 2010 roku, a obecnie w mieście można znaleźć ich już ponad 50.

Figurki te odzwierciedlają winiarskie tradycje Zielonej Góry i wiele z nich jest fundowanych przez lokalne stowarzyszenia, firmy oraz prywatne osoby. Cechami charakterystycznymi Bachusików są elementy takie jak beczki, kielichy, kiście winogron oraz dekoracyjne elementy winnej latorośli, które zdobią ich głowy.

Autorami tych urokliwych figurek są utalentowani miejscowi rzeźbiarze, w tym Małgorzata Bukowicz, Artur Wochniak, Robert Tomak oraz Andrzej Moskaluk. Bachusiki stały się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Zielonej Góry, tworząc szlak, którym można zwiedzać miasto. Z myślą o turystach organizowane są specjalne wycieczki tematyczne, a także wydawane są mapy, które pomagają odkrywać kolejne figurki podczas zwiedzania miasta.

Przypisy

  1. Wiadomości ZielonaW.Z., Tomasz Czyżniewski: Ufundowanie Bachusików to był pomysł na ożywienie deptaka | Wiadomości Zielona Góra [online] [dostęp 04.09.2020 r.]
  2. ZIELONA GÓRA: Poszukajmy sztuki na ulicy – chodźmy szlakiem murali i bachusików! [Visit Zielona Góra] [online], wZielonej.pl, 26.07.2020 r. [dostęp 27.07.2020 r.]
  3. Visit Zielona Góra [online], www.cit.zielona-gora.pl [dostęp 27.07.2020 r.]
  4. Igor Myszkiewicz: Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe. Zielona Góra : Stowarzyszenie Forum Art, 2015 r., s. 73. ISBN 978-83-938153-6-4
  5. Igor Myszkiewicz: Nowe pomniki w Zielonej Górze. W: "Museion" 2011 r. nr 29 s. 13-14
  6. Pomnik Bachusa w Zielonej Górze.
  7. Poznaj zielonogórskie pomniki.
  8. a b Pomnik Bachusa.
  9. Zielonogórskie bachusiki.

Oceń: Pomnik Bachusa w Zielonej Górze

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:17