Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej w Zielonej Górze


Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej w Zielonej Górze to niezwykle ważna lokalizacja, która przyciąga uwagę mieszkańców oraz turystów. Ten monumentalny obiekt, znany w okresie PRL jako pomnik Braterstwa Broni, został stworzony przez uznaną poznańską artystkę Anny Krzymańskiej. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 22 lipca 1965 roku.

Pomnik ten не tylko upamiętnia bohaterów minionej wojny, ale również jest symbolem pamięci i szacunku dla wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce za wolność i niepodległość.

Wzbogaca on przestrzeń publiczną Zielonej Góry, stanowiąc istotny punkt odniesienia w kontekście historycznym i kulturowym miasta, a jednocześnie jest miejscem, gdzie odbywają się różnorodne uroczystości oraz wydarzenia upamiętniające ważne momenty w historii Polski.

Historia

Obecny monument jest już czwartym z kolei, który znajduje się na znanym placu Bohaterów. Historia jego powstania sięga czasów wcześniejszych, kiedy to na tym samym miejscu stały pomniki, w tym von Hindenburga oraz obelisk dedykowany Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim. Nowa struktura została odsłonięta w 1965 roku jako pomnik Braterstwa Broni, symbolizujący współdziałanie żołnierzy na froncie.

W 1945 roku w obrębie Placu Bohaterów utworzono cmentarz wojskowy, na którym pochowanych zostało 196 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli, zdobywając te ziemie. W centralnej części nekropolii wzniesiono Pomnik Wdzięczności, przybierający formę obelisku zakończonego radziecką gwiazdą, który był strzeżony przez figurki trzech żołnierzy z pepeszami oraz sztandarem. Początkowo wokół niego znajdowały się cztery armaty. Z biegiem lat, w 1953 roku, cmentarz został zlikwidowany, natomiast pomnik przetrwał dłużej, aż w 1965 roku, kiedy to zastąpiono go nowym obiektem upamiętniającym zarówno Armię Czerwoną, jak i polskich żołnierzy.

Konkurs na nową formę pomnika wygrał zielonogórski artysta Leszek Krzyszowski, jednakże władze miejskie zdecydowały się na projekt poznańskiej artystki Anny Krzymańskiej. Realizację projektu powierzono Tadeuszowi Doboszowi oraz Józefowi Rajchelowi, a odsłonięcie miało miejsce 22 lipca 1965 roku, z okazji 21. rocznicy powstania Polski Ludowej oraz 20. rocznicy powrotu ziem zachodnich do Macierzy.

Na początku lat dziewięćdziesiątych dokonano dalszych zmian. Zmieniono nazwę monumentu na pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, wprowadzając również zmiany w wizerunku żołnierzy poprzez usunięcie elementów kojarzących się z Armią Czerwoną. Sierp i młot zastąpiono wielkim orłem w koronie. W 2012 roku miasto postanowiło wzbogacić monument o dodatkowe godło państwowe, które umieszczono w górnej części pomnika. W ten sposób, obecnie znajdują się tam trzy orły: piastowski, ten dodany w latach 90. oraz nowo dodane godło.

Pod pomnikiem złożono ziemię pochodzącą ze wszystkich frontów walk, a także umieszczono tablicę z napisem upamiętniającym Bohaterom II wojny światowej. Mimo tych zmian, aktualny kształt pomnika wciąż wywołuje kontrowersje oraz zastrzeżenia, zwłaszcza wśród środowisk kombatanckich. Temat ten dzieli mieszkańców Zielonej Góry, którzy mają różne zdania na temat obecnego wyglądu oraz symboliki pomnika.

Opis

Pomnik, który został stworzony z bloków piaskowca, ma formę, która symbolicznie odnosi się do rękojeści piastowskiego miecza, wbitego w starożytną, prasłowiańską ziemię. Ta kompozycja architektoniczna oddaje ducha epoki, z którą się wiąże, a także przypomina o głębokiej historycznej tradycji regionu.

Przypisy

  1. Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, pl. Bohaterów, Zielona Góra - polska-org.pl [dostęp 01.07.2020 r.]
  2. IgorI. Myszkiewicz IgorI., Signum temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe, Zielona Góra: Stowarzyszenie Forum Art, 2015 r., s. 28-29, ISBN 978-83-938153-6-4.
  3. Poznaj zielonogórskie pomniki. Pomnik Bohaterów.
  4. Pomnik Bohaterów w Zielonej Górze do przebudowy! Co powstanie w tym miejscu?
  5. Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej.

Oceń: Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej w Zielonej Górze

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:5