Piotr Grochmalski, który przyszedł na świat 22 czerwca 1957 roku w Zielonej Górze, to postać o niezwykle bogatym dorobku zawodowym. Jest polskim dziennikarzem oraz korespondentem wojennym, co dowodzi jego zaangażowania w ważne wydarzenia historyczne.
Oprócz pracy w dziennikarstwie, Grochmalski to również politolog oraz wykładowca, dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki dziennikarskiej. Jego wieloletnia praca w różnych rolach sprawia, że jest uznawany za autorytet w swojej dziedzinie.
Życiorys
Ukończył studia dziennikarskie w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zdobywając cenne umiejętności niezbędne do późniejszej pracy w mediach. W 1998 roku obronił na Wydziale Nauk Społecznych UAM doktorat, którego temat brzmiał: Transformacja systemowa w Czeczenii a kryzys ustrojowy Federacji Rosyjskiej. Następnie, na podstawie rozprawy pt. Kazachstan. Studium politologiczne, uzyskał stopień doktora habilitowanego.
W swojej karierze dziennikarskiej był związany z dwutygodnikiem „Nadodrze” oraz tygodnikiem „Wprost”. W pierwszej połowie lat 90. pełnił zaszczytną funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Poznaniak”. Jego współpraca z mediami nie ograniczała się tylko do tych tytułów – współpracował również z „Rzeczpospolitą”, „Głosem Wielkopolski” oraz Radiem Merkury. Jako dziennikarz wojenny relacjonował wydarzenia w Afganistanie, Armenii oraz Czeczenii, co czyniło go świadkiem wielu istotnych momentów w historii tych krajów. Dodatkowo, był członkiem władz Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W kolejnych latach postanowił skupić się na działalności naukowej. Pracował jako adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz z wykładał w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Obecnie jest pracownikiem Katedry Europeistyki na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także działa w Instytucie Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Specjalizuje się w teorii polityki, komunikacji społecznej oraz geopolityce. Jako ekspert i autor wielu publikacji, koncentruje się na zagadnieniach związanych z Rosją oraz krajami Kaukazu i Azji Centralnej, co czyni go czołową postacią w obszarze badań nad tymi regionami.
Publikacje
Oto wykaz publikacji autorstwa Piotra Grochmalskiego, które ukazały się na przestrzeni lat:
- Czeczenia. Rys prawdziwy, Wrocław 1999,
- Kazachstan. Studium politologiczne, Toruń 2006,
- Klęska demokracji? Obszar byłego ZSRR, Toruń 2010 (red.),
Nagrody
W 1996 roku Piotr Grochmalski został uhonorowany prestiżową nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Wyróżnienie to otrzymał za swoje znaczące dzieło zatytułowane „Tryptyk o wojnie w Czeczenii”, opublikowane w renomowanej gazecie „Rzeczpospolita”.
Przypisy
- Nagrody SDP – 1996. sdp.pl. [dostęp 11.12.2015 r.]
- Zmiany w Poznaniaku, „Gazeta Wyborcza” Poznań, 05.12.1995 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Radosław Kotarski | Konrad Wojtyła | Tomasz Lis | Damian Michałowski | Przemysław Piotrowski (pisarz) | Bartłomiej Jędrzejak | Krzysztof Koziołek | Piotr Borowiec | Sylwia DekiertOceń: Piotr Grochmalski