UWAGA! Dołącz do nowej grupy Zielona Góra - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Konrad Wojtyła


Konrad Karol Wojtyła, urodzony 22 grudnia 1979 roku w Zielonej Górze, to wielowymiarowa postać w polskiej literaturze, łącząca w sobie cechy poety, dziennikarza i krytyka literackiego. Jako wykładowca akademicki, ma na swoim koncie imponujące osiągnięcia, w tym tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa.

Wojtyła jest także aktywnym członkiem środowiska kulturalnego, pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu Fundacji im. Sławomira Mrożka. Jego działalność artystyczna oraz organizacyjna przyczynia się do rozwoju literatury i kultury w Polsce. Obecnie mieszka w Szczecinie, gdzie kontynuuje swoją pracę twórczą i naukową.

Kariera zawodowa

Konrad Wojtyła to absolwent III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Ukończył studia z zakresu filologii polskiej oraz dziennikarstwa na Katedrze Komunikacji Językowej i Społecznej na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jego rozprawa doktorska została obroniona z wyróżnieniem w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego.

Od 1998 roku jest ściśle związany z Polskim Radiem. W latach 1998–2003 pracował w Radiu Zachód, a od 2003 do 2021 roku w Polskim Radiu Szczecin. W okresie od sierpnia 2010 do sierpnia 2011 roku pełnił rolę zastępcy redaktora naczelnego w tej stacji. W 2015 roku był laureatem tytułu „Dziennikarza Roku” Pomorza Zachodniego oraz współpracował z Programem I i „Trójką”.

Jest pomysłodawcą oraz autorem popularnej audycji „Radiobelfer, czyli lektury do matury”, prowadzonej wspólnie z prof. Andrzejem Skrendą z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Ewą Budziach, dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Audycja została rekomendowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jako pomoc edukacyjna w dobie nauki zdalnej, a program objęty patronatem Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty otrzymał w 2020 roku nagrodę od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za „Najlepszą Autopromocję Kultury i Edukacji w Publicznej Radiofonii”.

Od lutego 2022 roku do sierpnia 2024 roku pełnił funkcję dyrektora Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności Uniwersytetu Szczecińskiego. Wcześniej, od kwietnia 2021 roku był pełnomocnikiem JM Rektora – prof. dra hab. Waldemara Tarczyńskiego ds. utworzenia i zarządzania tą jednostką. Jest również pomysłodawcą, założycielem oraz redaktorem naczelnym NiUS Radia, rozgłośni Uniwersytetu Szczecińskiego, która zainaugurowała swoją działalność w dniu 6 grudnia 2021 roku.

Od 2022 roku sprawuje rolę wykładowcy na studiach Master of Business Administration realizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Natomiast 1 października 2024 roku, po wygraniu konkursu, objął stanowisko dyrektora Gryfickiego Domu Kultury, w którego strukturach znajdują się m.in. Muzeum i Galeria „Brama” oraz Dom Pracy Twórczej.

Twórczość

Konrad Wojtyła zadebiutował jako poeta w 2000 roku, publikując arkusz pt. „Z dwojga złego wybieram miłość”. Od tego czasu wydał wiele tomów wierszy, w tym „może boże” (Mikołów 2010), „Czarny wodewil” (Poznań 2013), „Znak za pytaniem” (Poznań 2017) oraz „Pod czerwień. 111 wierszy” (Warszawa 2019). W 2014 roku zaprezentował książkę „Rewersy. Rozmowy literackie”, na łamach której prowadził rozmowy z istotnymi postaciami polskiego świata literackiego, takimi jak Sławomir Mrożek, Kazimierz Kutz, Andrzej Stasiuk oraz innymi.

W roku 2015 podjął się tłumaczenia nieznanych dzieł Eliasza Rajzmana z jidisz na język polski, korzystając z dostępnych przekładów filologicznych. 14 października 2015 roku, we współpracy z Maciejem Meleckim, odkrył niewydane wiersze oraz opowiadania Rafała Wojaczka w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, które później opublikowano w tomie „Nie te czasy. Utwory nieznane” (Mikołów 2016). W maju 2021 roku zadebiutowała jego monografia krytyczno-literacka „Anty-Antychryst? Wojaczek religijny”.

Od 2005 do 2009 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego kwartalnika literacko-filozoficznego „fo:pa”. W latach 2012–2014 był redaktorem naczelnym kwartalnika „eleWator” oraz wiceprezesem Fundacji Literatury imienia Henryka Berezy w Szczecinie. WOjtyła współpracował z różnorodnymi magazynami literackimi, w tym z „PAPERmint”. W latach 2014-2021 był jurorem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia i zasiadał w kapitułach wielu prestiżowych konkursów, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka oraz Konkursu Literackiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej.

Wojtyła jest dwukrotnym laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego – za tom „może boże” (2010) oraz „Scherzofrenię” (2023) i Nagrody Otoczaka za książkę „Znak za pytaniem” (2017). Jako stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, publikował swoje utwory w wielu czasopismach literackich.

Jego artykuły ukazywały się m.in. w „Odrze”, „Twórczości”, „Portrecie”, a także na portalach internetowych, takich jak „dwutygodnik.com” czy „literackie.pl”. Oprócz publikacji w polskich oblach literackich, jego twórczość była także obecna w ukraińskich czasopismach, takich jak „Ukraińska Gazeta Literacka” czy „Wysoki Zamek”. Konrad Wojtyła jest tłumaczony na wiele języków, w tym angielski, niemiecki, ukraiński, słoweński, rosyjski oraz czeski.

W maju 2012 roku miała miejsce premiera płyty „Camamey” autorstwa Marcina Wawrzynowicza, która zawierała także teksty Wojtyły obok utworów innych autorów, takich jak Konstanty Ildefons Gałczyński. W grudniu 2019 roku swoją premierę miała jego pastorałka pt. „Płyniemy do Betlejem”, wykonały ją Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Dorota Miśkiewicz, przy muzyce Jacka Sykulskiego. Jeden z jego utworów był również wykonywany przez zespół Fonetyka.

Konrad Wojtyła jest gospodarzem cyklicznych spotkań literackich Herbatka u…, Herbatka z… oraz Errata Literata, które są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie. Spotkania te są dofinansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze z nich miało miejsce w kwietniu 2008 roku i było poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, następnie omawiano twórczość takich autorów jak Rafał Wojaczek, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Samuel Beckett, Franz Kafka oraz Witkacy.

Wielu znakomitych gości bierze udział w spotkaniach literackich organizowanych przez Wojtyłę, wśród nich znajdują się m.in.: prof. Jerzy Jarzębski, prof. Janusz Degler, prof. Lech Sokół, Alicja Kapuścińska, Wojciech Jagielski, Krzysztof Karasek, Andrzej Franaszek, Andrzej Dziuk, Bogusław Kierc, Maciej Melecki, Antoni Libera, Piotr Matywiecki, Jakub Ekier, Jerzy Illg, Michał Witkowski, Marek Krajewski, Eustachy Rylski, Mariusz Czubaj, Olga Tokarczuk, Stefan Chwin, Wojciech Kuczok, Kazimierz Kutz oraz wielu innych.

Poezje

  • Z dwojga złego wybieram miłość, Pracownia Wydawnicza AND, Zielona Góra-Wrocław 2000,
  • Fri low, WiMBP im. C. Norwida, Zielona Góra 2002,
  • Wiersze fatalne, WiMBP im. C. Norwida, Zielona Góra 2004,
  • może boże, Instytut Mikołowski, Mikołów 2010,
  • Czarny wodewil, WBPiCAK, Poznań 2013,
  • Znak za pytaniem WBPiCAK, Poznań 2017,
  • Pod czerwień. 111 wierszy, posłowie Zbigniew Mikołejko, Convivo, Warszawa 2019,
  • Scherzofrenia, posłowie Zbigniew Mikołejko, Mikołów 2023.

Książki krytyczno-literackie

  • Anty-Antychryst? Wojaczek religijny, Instytut Mikołowski, Mikołów 2021,
  • „W kronice skóry…” Recepcja twórczości Rafała Wojaczka w XXI wieku pod red. Konrada Wojtyły, Instytut Mikołowski, Mikołów 2023.

Literatura faktu / Wywiady

  • Rewersy. Rozmowy literackie, Instytut Mikołowski, Mikołów 2014.

Przekłady

Dyskografia

  • Konrad Wojtyła – „może boże” Polskie Radio Szczecin, 2010; (słuchowisko radiowe; w roli głównej Adam Ferency),
  • Marcin Wawrzynowicz – „Camamey” Polskie Radio, 2012; (autor tekstów),
  • Fonetyka (zespół muzyczny) – „Czarny wodewil”, 2015 (autor tekstu),
  • Chór Akademii Morskiej w Szczecinie i Dorota Miśkiewicz – „Płyniemy do Betlejem”, 2019 (autor tekstu).

Współautor prac zbiorowych

  • Rodzinna Europa. Pięć minut później, (autor szkicu) wyd. Ha!art, Kraków 2011,
  • Głosy w Kordegardzie, (autor wierszy, obok m.in. J. Hartwig, R. Krynicki, T. Różycki, B. Zadura, P. Sommer) Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2011,
  • Przewodnik po zaminowanym terenie (autor wierszy) wyd. OPT/Biuro Festiwalowe IMPART, Wrocław 2016,
  • Rafał Wojaczek, Nie te czasy. Utwory nieznane, (redaktor książki, autor posłowia) wyd. Instytut Mikołowski, Mikołów 2016,
  • Przewodnik po zaminowanym terenie 2, (autor wierszy), Wrocław 2021,
  • Rafał Wojaczek, Byłem, jestem, (redaktor prowadzący, autor wstępu i szkicu) wyd. Instytut Mikołowski, Mikołów 2021,
  • Świat się wiecznie zaczyna. Antologia Juliana Przybosia, (autor szkicu), wyd. WBPiCAK, Poznań 2021,
  • Znów wystawimy twarz do słońca. Antologia poezji lubuskiej 2007-2022, (autor wierszy), wyd. Pro Libris, Zielona Góra 2023,
  • Światy poetyckie kręgu Na Dziko, pod red. Mariana Kisiela, Katarzyny Niesporek-Klanowskiej i Aleksandry Szymańskiej (autor szkicu), Wydawnictwo Naukowe Śląsk, Katowice 2023,
  • Szkoła interpretacji liryki, pod red. prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk i Piotra Krupińskiego (autor artykułu), Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2024.

Nagrody

  • Lubuski Wawrzyn Literacki, 2010,
  • Nagroda Otoczaka, 2017,
  • Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin (nominacja), 2019,
  • Nagroda Literacka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jantar (nominacja), 2019,
  • Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin (nominacja), 2021,
  • Nagroda Literacka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jantar (nominacja), 2021,
  • Lubuski Wawrzyn Literacki, 2023,
  • Nagroda Literacka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jantar (nominacja), 2023.

Przypisy

  1. Konrad Wojtyła laureatem Lubuskiego Wawrzyna Literackiego za tom "Scherzofrenia" [online], 24kurier.pl [dostęp 03.03.2024 r.]
  2. Ministerstwo Edukacji i Nauki [online], gov.pl [dostęp 20.10.2021 r.]
  3. Uchwała Senatu US [online] [dostęp 01.03.2022 r.]
  4. NiUS Radio - rozgłośnia Uniwersytetu Szczecińskiego [online] [dostęp 27.11.2022 r.]
  5. KRRiTV [online] [dostęp 21.10.2021 r.]
  6. Premiera „Płyniemy do Betlejem”. Chór Akademii Morskiej pod choinkę [online] [dostęp 16.07.2021 r.]
  7. Chór Akademii Morskiej – „Płyniemy do Betlejem” [online] [dostęp 16.07.2021 r.]
  8. Fonetyka – „Czarny Wodewil" [online] [dostęp 16.07.2021 r.]
  9. Lubuski Wawrzyn Literacki [online] [dostęp 16.07.2021 r.]
  10. Jury w kategorii „poezja” w 51. Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej [online] [dostęp 16.07.2021 r.]
  11. Rafał Wojaczek – Nie te czasy. Utwory nieznane [online] [dostęp 16.07.2021 r.]
  12. TVP Kultura – Nieznane dzieła Wojaczka odkryte we Wrocławiu [online] [dostęp 16.07.2021 r.]
  13. ''Coraz więcej poety'', Newsweek, 05.02.2017 r. [dostęp 16.07.2021 r.]
  14. Konkurs dziennikarz roku 2015 – finał XXV edycji [online], dziennikarze.szczecin.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  15. Odkryto nieznaną twórczość Rafała Wojaczka. To poezja i opowiadania – Wiadomości – polskieradio.pl [online], polskieradio.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  16. Odnaleźli dzieła Wojaczka – tvp.info [online], tvp.info [dostęp 24.11.2017 r.]
  17. Szczecin: nowe tłumaczenia wierszy Eliasza Rajzmana [online], Onet.pl, 29.05.2015 r. [dostęp 24.11.2017 r.]
  18. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [online]
  19. FUNDACJA IM. SŁAWOMIRA MROŻKA | Rejestr.io [online], rejestr.io [dostęp 10.09.2018 r.]
  20. Instytut Mikołowski [online], instytutmikolowski.pl [dostęp 10.09.2018 r.]
  21. PawełP. Brol PawełP., Lubuskie Wawrzyny – Lubuski Wawrzyn Literacki 2010 [online], wawrzyny.norwid.net.pl [dostęp 11.06.2018 r.]
  22. Konrad Wojtyła nagrodzony [online], 24kurier.pl [dostęp 08.09.2018 r.]

Oceń: Konrad Wojtyła

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:11