Maria Gładkowska


Maria Gładkowska, znana również jako Maria Gładkowska-Moszuk, to uznana polska aktorka, która ma na swoim koncie wiele znakomitych ról teatralnych, filmowych oraz telewizyjnych.

Urodziła się 16 września 1957 roku w Zielonej Górze, co miało kluczowy wpływ na jej wszechstronny rozwój artystyczny.

Życiorys

Wczesne lata

Maria Gładkowska to absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa, gdzie zdobyła solidne fundamenty edukacyjne. W trakcie maturalnej klasy odniosła znaczący sukces, zwyciężając w ogólnopolskim konkursie na recenzję teatralną przedstawienia telewizyjnego Macieja Englerta, znanego jako Nora, inspirowanego dramatem Dom lalki autorstwa Henryka Ibsena. Dodatkowo, zaistniała na ekranie jako łączniczka w jednym z odcinków serialu Janusza Morgensterna Polskie drogi (1977), gdzie miała przyjemność wystąpić obok Macieja Góraja. W 1982 roku zakończyła edukację aktorską, zdobywając dyplom na Wydziale Aktorskim warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Kariera teatralna

Po zakończeniu studiów związała się zawodowo z Teatrem Studio, gdzie pracowała pod kierownictwem Jerzego Grzegorzewskiego od 1982 roku. W kolejnych latach miała okazję współpracować gościnnie z różnymi warszawskimi teatrami, takimi jak Teatr Adekwatny (2001−2002), Teatr Scena Prezentacje (2006) oraz Teatr Skene (2021). Po przyjęciu do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi jako etatowa aktorka pod kierownictwem Mirosławy Marcheluk w latach 2010–2011, postanowiła opuścić zespół z powodu zmian w kierownictwie artystycznym. W czasie 2011–2012 jej kariery był związek z Teatrem Syrena w Warszawie. Od 2017 roku ponownie występuje w łódzkim Teatrze Nowym, gdzie wspólnie z Jackiem Orłowskim prowadzi Krakowski Salon Poezji.

Kariera telewizyjna i filmowa

Jej debiut w roli filmowej, która łączy się z zakończeniem egzaminów w szkole aktorskiej, miała miejsce w komedii Wyjście awaryjne w reżyserii Romana Załuskiego (1982), gdzie zagrała postać Doroty Kolędowej, a u jej boku wystąpiła Bożena Dykiel. W 1986 roku zagościła w filmie C.K. Dezerterzy Janusza Majewskiego, a jej niezapomniana rola jako księżnej Daisy w dramacie historycznym Filipa Bajona Magnat przyniosła jej prestiżową Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Przygodę z kinem węgierskim zaczęła od kryminału Sęp (1982) oraz w dramatach Vadon (1989) jako Amadea Zsablyai i Wagarowicze (1989) jako Edit.

Maria Gładkowska uczestniczyła także w wielu spektaklach realizowanych w ramach Teatru Telewizji. Wcieliła się między innymi w postać Elsionoe w Irydionie (1982), reżyserowanym przez Jana Englerta, oraz Eliantę w Mizantropie (1984) pod reżyserią Janusza Majewskiego. Jej znane role filmowe obejmują postać Ani w Dekalogu I w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego (1989), Ambasadorowej w Balu na dworcu w Koluszkach w reżyserii Filipa Bajona (1989), dziedziczki w Historii kina w Popielawach, którą reżyserował Jan Jakub Kolski (1998) oraz wielkiej księżnej Julii w dramacie Chopin. Pragnienie miłości pod reżyserią Jerzego Antczaka (2002).

Wśród jej licznych wystąpień w serialach telewizyjnych warto wyróżnić rolę w Białej wizytówce (1986) w reżyserii Filip Bajon, gdzie odegrała Daisy von Pless; w Awanturze o Basię (1997) jako Stanisława Olszańska, przyjaciółka zmarłej matki Basi, a także w Matkach, żonach i kochankach (1995−1998) jako Maria, żona Liperta (Jan Englert). Jej obecność w Pensjonacie pod Różą (2004−2006) jako Gabi oraz w Na dobre i na złe (od 2005 roku) jako Maria Starska, matka Leny (Anita Sokołowska) również przyczyniła się do jej popularności wśród widzów.

Życie prywatne

Ojciec Marii Gładkowskiej miał korzenie w Toruniu, natomiast jej matka była pielęgniarką. Aktorka trzykrotnie zawierała małżeństwa, z których wynikło troje dzieci. Z jej pierwszego związku pochodzi syn Maciej, którego ojcem jest aktor Marek Prałat. Z drugiego małżeństwa ma córkę Annę, która jest związana z branżą filmową. Trzeci mąż aktorki, Włodzimierz Wróblewski, był producentem i z tego małżeństwa Maria ma syna Adama, znanego z wiodącej roli w filmie Janusza Majewskiego, Mała matura 1947 (2010). Jej ostatnim małżonkiem był operator filmowy, Sławomir Idziak, z którym była związana w latach 1999−2006.

W latach 90. XX wieku artystka na krótko osiedliła się w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, jest jedną z ważnych postaci książki Marzanny Graff-Oszczepalińskiej zatytułowanej Siła codzienności.

Filmografia

Filmy

Maria Gładkowska zyskała uznanie dzięki różnorodnym rolom w filmach, które pokazały jej talent aktorski. W 1982 roku wystąpiła w filmie Sęp, gdzie zagrała Cecílię Roska. Ten sam rok przyniósł jej kolejną rolę w Wyjściu awaryjnym jako Dorota, córka Kolędów.

W 1985 roku zagrała w komedii C.K. Dezerterzy, wcielając się w postać siostry. Kolejne lata przyniosły wiele znaczących ról, jak chociażby w filmach Magnat (1986) oraz Cesarskie cięcie (1987), gdzie zagrała Gabrysię, dziewczynę Marka.

Aktorka zaznaczyła swoją obecność także w popularnych produkcjach z 1988 roku, takich jak Dekalog I, gdzie wcieliła się w Anię, koleżankę Krzysztofa, oraz w Vadonie (1989), jako Amadea Zsablyai.

W kolejnych latach Gładkowska pojawia się w wielu filmach, między innymi: Bal na dworcu w Koluszkach (1989) jako ambasadorowa, Jeniec Europy (1989) jako madame Albine de Montholon, a także w Faustynie (1994) w roli lekarki.

Rola w Chopin. Pragnienie miłości (2002) jako księżna Joanna to kolejny ważny moment w jej karierze, a w filmie Król Artur (2004) zagrała matkę Artura. W późniejszych latach jej talent był widoczny w produkcjach takich jak Testosteron (2007), Nigdy nie mów nigdy (2009) oraz Smoleńsk (2016), gdzie wcieliła się w członkinię rodziny ofiary.

Seriale

Maria Gładkowska, obok filmów, stworzyła również bogaty dorobek telewizyjny. Jej karierę w serialach rozpoczęła w 1977 roku od roli łączniczki w serialu Polskie drogi. W 1986 wystąpiła w produkcji Biała wizytówka jako Daisy.

W 1991 roku Gładkowska wcieliła się w Renatę von Nietzmer w Pograniczu w ogniu, a także powtórzyła swoją rolę Eweliny w Pannach i wdowach. Z kolei 1995 i 1998 roku przyniosły jej rolę Marii w serialu Matki, żony i kochanki.

Kolejnym znaczącym tytułem w jej karierze była produkcja Samo życie, w której grała prawnika przez wiele lat (2002-2010). W międzyczasie Gładkowska występowała w licznych serialach jak Na dobre i na złe, Pensjonat pod Różą, czy Pierwsza miłość, gdzie przez dłuższy czas była znaną postacią.

W ciągu lat Gładkowska zyskała wielu fanów, pojawiając się w takich produkcjach jak Usta usta, Ojciec Mateusz, czy Klan w roli Wandy, a także w Koronie królów. Jagiellonowie w 2023 roku.

Dubbing

Warto również wspomnieć o umiejętnościach dubbingowych Gładkowskiej. W 1999 roku użyczyła swojego głosu Shmi Skywalker w Gwiezdnych wojnach: części I – Mroczne widmo, a następnie powróciła do tej roli w Gwiezdnych wojnach: części II – Atak klonów, gdzie dubbingowała także postać Dormé.

Teatr

Teatr repertuarowy

W obrębie teatru repertuarowego artystka Maria Gładkowska jest znana z wielu fascynujących ról, które miały miejsce w różnych latach jej kariery. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące jej teatralnych wystąpień, które ukazują wachlarz talentu i różnorodność ról, jakie odgrywała na scenie.

Role teatralne
RokTytułReżyserTeatrRola
1983Mąż i żona Aleksander FredroJan ŚwiderskiPWST w WarszawieElwira
2001Treny Jan KochanowskiHenryk BoukołowskiTeatr AdekwatnyMatka
2002Odprawa posłów greckich Jan KochanowskiHenryk BoukołowskiTeatr AdekwatnyHelena
2006Zmierzch długiego dnia Eugene O’NeillRomuald SzejdTeatr Scena PrezentacjeMary Tyrone
2010Złodziej Eric ChappellMarek PasiecznyTeatr Nowy w ŁodziBarbara
2011Przyjazne dusze Pam ValentinePaweł PiteraTeatr Nowy w ŁodziSusie Cameron
2017Fabryka muchołapek Andrzej BartAndrzej BartTeatr Nowy w Łodzirola
2018Seks dla opornych Michele RimlPaweł PiteraTeatr Nowy w ŁodziAlice
2019Testament Szekspira Vern ThiessenMarek PasiecznyTeatr Nowy w ŁodziAnne Hathaway
2021Ławeczka w słońcu Ron ClarkDariusz TaraszkiewiczTeatr Skene w WarszawieAdrienne

Jej działalność obejmująca różne tytuły od klasyki po współczesne dramaty, wykazuje niezrównane umiejętności aktorskie oraz zdolność do interpretacji postaci w złożony sposób.

Teatr Telewizji

W kontekście Teatru Telewizji, Gładkowska również odgrywała ważne role, a jej występy były oceniane jako pełne zaangażowania i pasji. Struktura sztuk, w których brała udział, również zasługuje na szczegółowe przedstawienie:

Role w Teatrze Telewizji
RokTytułReżyserRola
1982Irydion Zygmunt KrasińskiJan EnglertElsionoe
1984Mizantrop MolièreJanusz MajewskiElianta
1995Pusta kołyska Leslie SandsJanusz MajewskiPamela
1996Różany zamek Józef LompaWojciech MolskiOpatrzność
1996Pacjentka Agatha ChristieJanusz MajewskiSiostra Bond
1996Pułapka na szczury Agatha ChristieJanusz MajewskiJenifer Brice
1996Popołudnie na plaży Agatha ChristieJanusz MajewskiNorees Somers
1997Pajęczyna Marek RębaczWojciech NowakHalina
1998Pigmalion George Bernard ShawMaciej WojtyszkoAmbasadorowa
2003Siła kosmiczna Alan AyckbournJanusz MajewskiEkspedientka

Wszystkie te doświadczenia przyczyniły się do jej uznania w branży, a rolę, jakie odegrała w programach telewizyjnych, pokazują jej dynamiczny rozwój jako artystki. Każda z ról miała na celu nie tylko zabawienie widza, ale także głębsze przesłanie i refleksję nad ludzką egzystencją.

Inne

Maria Gładkowska ma na swoim koncie wiele interesujących projektów. W 2011 roku była częścią teledysku zespołu Afromental, gdzie wystąpiła w klipie do utworu „Rock&Rollin’ Love”.

Artystka pojawiała się również w reklamach, w tym w kampaniach promocyjnych Skarbnicy Narodowej.

Przypisy

  1. Sukcesy w pracy nie przekładały się na jej życie prywatne. Była czterokrotnie zamężna [online], plejadapl, 22.11.2021 r. [dostęp 23.01.2022 r.]
  2. Siła codzienności [online], wydawnictwowam.pl, 28.09.2021 r. [dostęp 23.01.2022 r.]
  3. Absolwenci nie zawiedli - Aktualności z życia powiatu - Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki [online], old.czarnkowsko-trzcianecki.pl [dostęp 23.01.2022 r.]
  4. Nora [online], VOD Tvp.pl [dostęp 23.01.2022 r.]
  5. Ławeczka w Słońcu - Teatr Skene Warszawa [online], teatr.skene.pl [dostęp 23.01.2022 r.]
  6. DariuszD. Pawłowski, Salon Poezji w Łodzi. Czy poezja musi być strawą nielicznych?, „Dzienniklodzki.pl” [dostęp 04.02.2018 r.]
  7. Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 21.03.2017 r.]
  8. Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 21.03.2017 r.] [zarchiwizowane 22.03.2017 r.]
  9. Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 12.11.2018 r.] [zarchiwizowane 13.11.2018 r.]
  10. Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 13.01.2019 r.] [zarchiwizowane 13.01.2019 r.]
  11. Maria Gładkowska-Moszuk, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 10.04.2021 r.]
  12. Gładkowska pokazała syna – Fakt.pl.
  13. InstytutI. Teatralny, Ławeczka w słońcu - Teatr Skene Warszawa - Warszawa | e-teatr.pl [online], Teatr w Polsce - polski wortal teatralny [dostęp 23.01.2022 r.]
  14. Kronika wypadków miłosnych, poznan.naszemiasto.pl. [zarchiwizowane 14.09.2014 r.] [martwy link]
  15. ArturA. Olewiński, Taka piękna rzadkość [online], Nowości Dziennik Toruński, 18.06.2011 r. [dostęp 23.01.2022 r.]
  16. Sylwetki gwiazd, Maria Gładkowska [online], Gala, 04.06.2010 r. [dostęp 06.11.2024 r.] [zarchiwizowane 04.06.2010 r.]
  17. INTERIA.PL, Maria Gładkowska: Piękna, ale... [online] [dostęp 21.03.2017 r.] [zarchiwizowane 10.09.2017 r.]
  18. Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi [online], nowy.pl [dostęp 23.02.2018 r.] (ang.).

Oceń: Maria Gładkowska

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:8