Katarzyna Jarosz-Rabiej


Katarzyna Jarosz-Rabiej, urodzona 4 września 1946 roku w Zielonej Górze, to wybitna postać w dziedzinie literatury polskiej.

Jest ona nie tylko poetką, ale również pisarką oraz wydawcą, co świadczy o jej wszechstronnych talentach i zaangażowaniu w kulturę.

Krótki życiorys

Katarzyna Jarosz-Rabiej jest utalentowaną poetką oraz osobą aktywną w środowisku literackim. Ukończyła Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zielonej Górze, a swoją karierę zawodową rozpoczęła w Archiwum Państwowym w Starym Kisielinie, gdzie zdobywała cenne doświadczenie. Obecnie cieszy się emeryturą, celebrując dotychczasowe osiągnięcia.

Jej twórczość literacka zadebiutowała w 1978 roku, kiedy to wiersz „Dla Przyjaciela” ukazał się w „Zastalowcu”. Rok 1996 był szczególny, ponieważ to wtedy światło dzienne ujrzała jej pierwsza indywidualna książeczka z wierszami, zatytułowana „Dedykacje”. Warto zaznaczyć, że utwory poetki zostały przetłumaczone na wiele języków, takich jak angielski, niemiecki, rosyjski, ukraiński, grecki czy francuski.

Katarzyna Jarosz-Rabiej jest także współtwórczynią Uniwersytetu Poezji w Zielonej Górze oraz pomysłodawczynią Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Papuszy „O srebrne pióro Papuszy”, gdzie odgrywa rolę „matki chrzestnej” tego przedsięwzięcia. W latach dziewięćdziesiątych była aktywną uczestniczką „Międzynarodowego Rejsu Literackiego”, który odbywał się po Odrze.

Poetka została przyjęta do Związku Literatów Polskich w 1997 roku, a jej zaangażowanie doprowadziło do zajęcia stanowiska wiceprezesa Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów w Zielonej Górze.

Warto również dodać, że pisze teksty i występuje w Kabarecie „Monte Verde”, dla którego jest autorką wielu skeczy. Jej pasja do sztuki teatralnej objawia się także w grze w Teatrze „Czego Nigdy”, gdzie współpracuje z dyrektorem i reżyserem Romanem Więckowskim.

Utwory Katarzyny Jarosz-Rabiej znalazły swoje miejsce w licznych antologiach i były przekładane na język niemiecki oraz ukraiński. Aktualnie mieszka w Zielonej Górze, gdzie kontynuuje swoją twórczość i działalność literacką.

Twórczość

Wiersze

W twórczości Katarzyny Jarosz-Rabiej odnajdujemy szereg interesujących wierszy, które ukazują jej literacki styl i wrażliwość. Wśród najważniejszych dzieł znalazły się:

  • Dedykacje (1996),
  • Noc nad miastem (1999), Organon, ISBN 83-87294-13-6,
  • Dorosnąć do bólu (2007),
  • Otuleni poświatą metafor (2007),
  • Julia z ulicy Jeleniej / Julia from Jelenia Street (2010 – dwujęzyczne polski-angielski, tłumaczenie Agnieszka Haupe-Kalka),
  • Żywe oczy wiersza / Augen des Gedichts, polsko-niemiecka antologia, wyd. Jolanta Pytel / Czesław Sobkowiak, Organon Zielona Góra 2001. ISBN 83-87294-25-X.

Opowiadania

Autorka realizuje się również w prozie, tworząc opowiadania, które odzwierciedlają jej umiejętność uchwycenia ludzkich emocji. Do znaczących dzieł należą:

  • Smak lebiody (2005),
  • Absynt po polsku (2013), Wydawnictwo Organon, ISBN 83-87294-77-2.

Wydanie

Warto również zwrócić uwagę na antologię, w której Katarzyna Jarosz-Rabiej współpracowała z innymi poetami. Mowa tu o:

  • Poddasze poetów: antologia wierszy Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów; Jolanta Pytel, Katarzyna Jarosz-Rabiej, Wągrowieckie Stowarzyszenie Szlaku Cysterskiego, 2005, ISBN 83-921635-0-8.

Nagrody

Katarzyna Jarosz-Rabiej to uznana postać w świecie kultury, której twórczość została doceniona licznymi nagrodami. Oto niektóre z jej wyróżnień:

  • Nagroda Kulturalna im. Jakuba Wojciechowskiego (1995),
  • Nominacja do „Wawrzynu Lubuskiego” za tomik wierszy „Dorosnąć do bólu” (2008),
  • „Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Zielonej Góry” (2010),
  • Lubuska Nagroda Literacka ZLP im. A.K. Waśkiewicza (2014).

Przypisy

  1. Lubiski regiopeda
  2. „Rejs ku źródłom", Gazeta Lubuska, 27.09.1996 r.
  3. Publikacje, biografia, nagrody
  4. SLP – Katarzyna Jarosz-Rabiej
  5. Baza osób polskich – polnische Personendatenbank
  6. Polska Bibliografia
  7. Recensja
  8. Nagroda Kulturalne Miasta Zielona Góra

Oceń: Katarzyna Jarosz-Rabiej

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:11