Robert Rudiak


Robert Rudiak, urodzony 24 lipca 1966 roku w Zielonej Górze, to postać niezwykle wszechstronna w polskiej kulturze literackiej. Jest znany jako poeta, prozaik oraz publicysta, co podkreśla jego różnorodne talenty artystyczne i intelektualne.

W swoich działaniach Rudiak łączy też specjalizację w zakresie prasoznawstwa oraz medioznawstwa, co pozwala mu na krytyczne spojrzenie na media i ich wpływ na społeczeństwo. Dodatkowo, jako regionalista, analizuje i docenia lokalne tradycje i kultury, co czyni jego twórczość jeszcze bardziej wartościową.

Jako krytyk literacki, Rudiak nie tylko tworzy własne teksty, ale również aktywnie ocenia dzieła innych autorów, wnosząc cenny wkład w rozwój polskiej literatury. Wyróżnia się także tytułem doktoranckim w dziedzinie nauk humanistycznych, co potwierdza jego głęboką wiedzę oraz zaangażowanie w badania naukowe w obszarze literatury i kultury.

Biografia

Robert Rudiak to postać o imponującym dorobku edukacyjnym. Ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Jego ścieżka kształcenia obejmowała także studia podyplomowe z zakresu zarządzania kadrami oraz gospodarki finansowej przedsiębiorstw, które realizował na Wydziale Ekonomii w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ponadto studiował administrację na Uniwersytecie Adama Mickiewicza oraz zdobył wiedzę w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Rudiak zdobył również umiejętności w zarządzaniu ochroną informacji niejawnych oraz kształcił się w zakresie etyki i filozofii w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Dodatkowo, ukończył program Executive Master of Business Administration w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, a pracę doktorską obronił na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jego doświadczenie zawodowe w zakresie edytorstwa jest równie bogate. Rudiak pełnił funkcję redaktora oraz zastępcy redaktora naczelnego pisma studenckiego „Faktor” w Wyższej Szkole Pedagogicznej w latach 1986–1990, a także był redaktorem pisma młodej inteligencji „Enigma” podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim (1989–1990). Wśród jego osiągnięć można również wymienić redakcję miesięcznika społeczno-kulturalnego „Lubuskie Nadodrze” oraz funkcję redaktora naczelnego lubuskiego pisma samorządowego „Region” w latach 2009–2010. Obecnie współpracuje z kwartalnikami takimi jak „Pro Libris”, „Pasje Literackie” oraz „ReWiry”. W latach 1987–1988 był redaktorem Akademickiego Studia Radiowego „Maczek” oraz Studenckiego Studia Radiowego „WySPa”.

Rudiak angażował się również w działalność literacką, będąc członkiem Klubu Literackiego Lubuskiego Towarzystwa Kultury w latach 1988–1991 oraz Grupy Działań Artystycznych „Budowa II” (1988–1990). Należy do Związku Literatów Polskich od 1992 roku, a od 1998 roku pełni różne funkcje w Zarządzie Oddziału ZLP w Zielonej Górze, w tym wiceprezesa (2015–2019) oraz prezesa oddziału od 2019 roku. Był także członkiem Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury „Parnas” (2007–2008) oraz Lubuskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury „Pro Arte” (2008–2009).

Od 2008 roku Robert Rudiak jest aktywnym członkiem Zarządu Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”, a w latach 2016–2018 pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Stowarzyszenie to jest odpowiedzialne za organizację Międzynarodowego Otwartego Konkursu na Rysunek Satyryczny oraz Festiwali Filmu i Teatru „Kozzi Gangsta”. Ponadto, Rudiak bierze udział w organizacji Festiwali Literackich „Proza Poetów” im. Anny Tokarskiej oraz konkursów debiutanckich dla młodych poetów. Jego działalność obejmuje również produkcje filmowe o pisarzach lubuskich oraz wydawanie książek i katalogów. Stowarzyszenie „Debiut” dwukrotnie zostało uhonorowane prestiżową nagrodą Ale Sztuka! w latach 2013 oraz 2014.

Twórczość

W 1987 roku Robert Rudiak zadebiutował swoim felietonem w „Faktorze”, co otworzyło przed nim drzwi do literackiego świata. Jego pierwszym dziełem był plakat poetycki Poster ’88, który został wydany przez WSP w Zielonej Górze. Kolejne utwory, jak arkusze poetycko-plastyczne Austeigen oraz Barwy grzechu, również ujrzały światło dzienne w Zielonej Górze, odpowiednio w 1988 i 1989 roku. Wiersze Rudiaka znalazły miejsce w almanachu młodej poezji zielonogórskiej pod tytułem Rozpoznani spośród, a także w antologiach poezji lubuskiej Mieszkam w wierszu oraz Od słowa do słowa, publikowanych w latach 2001 i 2006. Ponadto, jego twórczość została ujęta w ogólnopolskiej antologii poezji religijnej Krzyż – Drzewo Kwitnące, wydanej w Warszawie w roku 2000.

Artykuły publicystyczne, eseje, recenzje krytycznoliterackie oraz szkice historycznoliterackie Rudiak publikował w wielu renomowanych czasopismach. Wśród nich można wymienić „Komunikaty Nadodrzańskie”, „Lubuskie Nadodrze”, „Pegaz Lubuski”, „Pro Libris” oraz „Studia Zielonogórskie”. Jego teksty ukazywały się również w „Edukacji Humanistycznej”, „Slavii Orientalis”, „Germanistyce”, „Orbis Linguarum” i „Zielonogórskich Studiach Bibliotekoznawczych”. Nie obce były mu także tematyka literacka w pismach takich jak „Liry-Dram”, „Bibliotekarz Lubuski”, czy „Filologia Polska”, jak i w „Autografie”, „Na Winnicy”, „Odrze”, a także „Własnym Głosem”, „Inspiracjach”, „ReWirach”, „Pasjach Literackich”, „In Gremium. Studia nad Historią, Kulturą i Polityką”, „Literacie Krakowskim”, „Studiach Zachodnich”, „Gazecie Kulturalnej”, „Nowym Napisie”, „Migotaniach”, „Merkuriuszu Regionalnym” i „Ziemi Lubuskiej”.

Rudiak jest laureatem licznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów literackich, które miały miejsce zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wśród miast wyróżniających się na liście konkursów znajdują się m.in. Wiedeń, Warszawa, Częstochowa, Szczecin oraz Białystok. Jego talent został doceniony w Olsztynie, Mikołowie, Wąglanach, Świdniku, Radomiu, Lęborku, Siedlcach, Gorzowie Wlkp., Lubinie oraz Konstantynowie Łódzkim.

W 1996 roku zbiór wierszy Herodiada doczekał się nominacji do nagrody Lubuski Wawrzyn Literacki w dziedzinie poezji. Natomiast jego tomiki poetyckie Martwy pejzaż osobisty oraz Europa po nocy uzyskały wyróżnienia w VI edycji Nagrody Literackiej, przyznawanej przez redakcję tygodnika „Głos Nauczycielski” w 1999 roku. Wiersze z tomiku Przeklęci & święci, wydane przez Wydawnictwo „Anagram” w Warszawie, również przyciągnęły uwagę krytyków.

Artysta miał okazję wystawić instalacje plastyczne, w tym Austeigen w Galerii PO w Zielonej Górze w 1988 roku oraz Barwy grzechu w Galerii WSP rok później. Poeta stworzył również montaż poetycki, zatytułowany Po drugiej stronie unicestwienia, który został zaprezentowany w Galerii PO w 1990 roku. Jego wiersze stały się podstawą do stworzenia przedstawienia Misterium żydowskie, realizowanego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze oraz w Klubie Myśli Twórczej „Lamus” w Gorzowie Wielkopolskim w 1995 roku.

Wraz z grupą Budowa II, Rudiak zorganizował wiele wydarzeń artystycznych, takich jak happening Cztery strony, który miał miejsce w Krakowie w 1988 roku, a także performance Traktat nihilistyczny w Zielonej Górze, również tego samego roku. Spektakl parateatralny Miasto znów nas urodzi zadebiutował w Warszawie w 1989 roku, a różne instalacje plastyczne, takie jak Piramida, Płonąca żyrafa oraz Sen konia trojańskiego, oraz happeningi, np. Wypadek, Agonia słowa, Głód poezji?, także pojawiły się na festiwalu FAMA w Świnoujściu w roku 1989.

Rudiak miał również zaszczyt być kuratorem wystawy Janusz Koniusz. W 2017 roku zrealizował film biograficzny o dr. Michale Kaziowie, zatytułowany Radość życia. Dodatkowo, prowadził Salon Literacko-Naukowy w klubie „słodko-gOrzka”, gdzie organizowane były spotkania z pisarzami oraz wieczory autorskie. W latach 2004–2015 pełnił rolę redaktora serii debiutów poetyckich oraz tomików pokonkursowych, wydawanych przez Kożuchowski Ośrodek Kultury i Sportu „Zamek”. Od 2016 roku jest organizatorem corocznych edycji Zielonogórskiego Slamu Poetyckiego.

Robert Rudiak został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Zielona Góra dwukrotnie, w latach 2007 i 2019. W 2011 roku otrzymał Lubuską Nagrodę Literacką ZLP, a w 2015 roku Zielonogórską Nagrodę Literacką „Winiarka”. W 2016 roku nagrodzono go Nagrodą Literacką im. Andrzeja K. Waśkiewicza, a w 2023 roku przyznano Nagrodę Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Małego Eryka – Nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie. W 2021 roku Rudiak otrzymał Złotą Odznakę Honorową Związku Literatów Polskich oraz Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. W 2023 roku uhonorowano go Złotym Medalem Prezydenta Miasta Zielona Góra.

Artysta został również odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2017 roku oraz brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2021 roku, które przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2023 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP. Rudiak był również nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego w 1995 roku oraz Nagrody Literackiej im. Jarosława Iwaszkiewicza w 2021 roku.

Publikacje

W twórczości Roberta Rudiaka można odnaleźć szeroki wachlarz jego publikacji, które pokazują jego wszechstronność jako autora. Jego twórczość poetycka obejmuje między innymi:

  • Unicestwienie (LTK, Zielona Góra 1991),
  • Taniec hipochondryczny (WSP-TK, Zielona Góra 1991),
  • Herodiada (IBiS, Warszawa 1995),
  • Martwy pejzaż osobisty (ZLP, Zielona Góra 1997),
  • Europa po nocy (RCAK, Zielona Góra 1999),
  • Przeklęci & święci (Pro Libris, Zielona Góra 1999),
  • Prywatny koniec świata (ZLP, Zielona Góra 2003),
  • Replika (ZLP-KOKiS, Zielona Góra-Kożuchów 2004),
  • Zaproszenie do samobójstwa (ZLP, Zielona Góra 2007),
  • Imaginacje (2009, wyd. internetowe),
  • Trans-umieralnia (2010, wyd. internetowe),
  • Robactwo (2010, wyd. internetowe),
  • Gehenna (Sowello, Rzeszów 2017).

W dziedzinie prozy, Rudiak zaprezentował utwór Umieralnia (TMZG Winnica, Zielona Góra 2016), co ilustruje jego umiejętność przekazywania emocji i przemyśleń w literackiej formie.

Wśród jego prac naukowych wyróżniają się:

  • Cztery dekady. 40 lat oddziału ZLP w Zielonej Górze (wspólnie z J. Koniuszem i A.K. Waśkiewiczem, ZLP, Zielona Góra 2002),
  • Ruch literacki na Środkowym Nadodrzu w XX i XXI wieku (Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra 2015),
  • Życie literackie na Ziemi Lubuskiej w latach 1945–2000 (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, Zielona Góra 2015),
  • Prasa, wydawnictwa i wydarzenia literackie w Zielonej Górze i regionie (Polskie Towarzystwo Historyczne, ZLP, Zielona Góra 2018),
  • Baśnie, legendy i podania Ziemi Lubuskiej. Szkic monograficzny (Polskie Towarzystwo Historyczne, ZLP, Zielona Góra 2018),
  • Ruch literacki na Środkowym Nadodrzu w XX i XXI wieku (Związek Literatów Polskich, Zielona Góra 2019 – wydanie II poszerzone i uzupełnione),
  • Fenomen Michała Kaziowa. Monografia (Związek Literatów Polskich, Zielona Góra 2019),
  • Parnas lubuski i okolice. Studia, szkice i eseje (Związek Literatów Polskich, Zielona Góra 2020),
  • Helikon lubuski. Studia, szkice i recenzje krytycznoliterackie (Związek Literatów Polskich, Zielona Góra 2023),
  • Mitologia Ziemi Lubuskiej i Łużyc. Monografia o wierzeniach, mitach, legendach, podaniach i baśniach słowiańskich i germańskich (Polskie Towarzystwo Historyczne, ZLP, Zielona Góra 2023).

Rudiak jest również autorem powieści Via Crucis (2001, opublikowana w Internecie), a jego prace redakcyjne w ramach Biblioteki GDA „Budowa II” obejmują wiele interesujących katalogów i publikacji.

W kategorii opracowań redakcyjnych, które ma w swoim dorobku, zawiera się:

  • Grupa Działań Artystycznych „Budowa”. Październik 1988-styczeń 1989 [katalog poetycko-plastyczny nr 2] (GDA „Budowa II”, Zielona Góra 1989),
  • Grupa Działań Artystycznych „Budowa II”. 1988–1989 [katalog informacyjny nr 3-4] (GDA „Budowa II”, Zielona Góra 1989),
  • I Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Bachanalia’89”. Wiersze nagrodzone [wspólnie z R. Gromadzkim], z serii Arkusze Poetyckie Klubu WSP „Gęba” i GDA „Budowa II” (WSP, Zielona Góra 1989),
  • Krzysztof Fedorowicz, Odcienie (GDA Budowa II, Zielona Góra 1989),
  • Dorota Roszkowska, Miłość ma oddech agonii (GDA Budowa II, Zielona Góra 1989),
  • Anna Barszczewska, Smak powietrza (GDA Budowa II, Zielona Góra 1989),
  • Anna Piwkowska, Viviana (GDA Budowa II, Zielona Góra 1989),
  • Janusz Leppek, Anarchista (GDA Budowa II, Zielona Góra 1989),
  • Antoni Pawlak, Zamiast (GDA Budowa II, Zielona Góra 1989),
  • Dada rzyje – poeci nowodadaistyczni (GDA Budowa II, Zielona Góra 1989),
  • Bachanalia ‘89 – wiersze nagrodzone w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim (GDA Budowa II, Zielona Góra 1989).

Zero tolerancji wobec literackiego nieładu objawia się także w jego wstępach i posłowiach do licznych publikacji, które wzbogacają polską scenę literacką. Lista jego wkładów w tę dziedzinę jest imponująca:

  • Anna Maria Szewczuk, Wierzę (Wyd. Organon, Zielona Góra 2003),
  • Krzysztof Łukasz Swereda, Marzenie (KOKiS Zamek, Kożuchów 2004),
  • Katarzyna Szwarc, Wibracje duszy (KOKiS Zamek, Kożuchów 2004),
  • Marta Rużyłowicz, To, co w duszy (KOKiS Zamek, Kożuchów 2004),
  • Sylwia Sztuczka, Wodospady myśli (KOKiS Zamek, Kożuchów 2005),
  • Kazimierz Wysocki, Moje wierzenie (KOKiS Zamek, Kożuchów 2005),
  • Arleta Jankowska, Barwy życia (KOKiS Zamek, Kożuchów 2005),
  • Robert Rubacha, Oczy (KOKiS Zamek, Kożuchów 2006),
  • Krzysztof Łukasz Swereda, Głos milczenia (KOKiS Zamek, Kożuchów 2006),
  • Agata Komorowska, Międzysercowa (KOKiS Zamek, Kożuchów 2006),
  • Bronisław Suzanowicz, Moje życie w Nowym Dworze – z ziem utraconych do ziem odzyskanych. Wspomnienia z lat 1939–1946 w Nowogródzkiem (Wyd. RCAK, Zielona Góra 2007),
  • Anna Maria Szewczuk, Kryształowe myśli (ZLP, Zielona Góra 2007),
  • Agata Komorowska, Obiektywem pod słońce (Kraków 2008),
  • Maria Jolanta Fraszewska, Z wiatrem (Wyd. RCAK, Zielona Góra 2009),
  • I Konkurs poetycki Najpiękniejszy wiersz miłosny (KOKiS Zamek, Kożuchów 2009),
  • II Konkurs poetycki Najpiękniejszy wiersz miłosny „Walentynki” (KOKiS Zamek, Kożuchów 2010),
  • III Konkurs poetycki Najpiękniejszy wiersz miłosny „Wiosenna miłość” (KOKiS Zamek, Kożuchów 2011),
  • I wspomnisz, i pomyślisz o mnie… Pamiątkowa księga wierszy członków ZLP (wspólnie z J. Koniuszem, Organon, Zielona Góra 2011),
  • IV Konkurs poetycki Najpiękniejszy wiersz miłosny „Wakacyjna miłość” (KOKiS Zamek, Kożuchów 2013),
  • V Konkurs poetycki Najpiękniejszy wiersz miłosny „Różne odcienie miłości” (KOKiS Zamek, Kożuchów 2014),
  • VI Konkurs poetycki Najpiękniejszy wiersz miłosny (KOKiS Zamek, Kożuchów 2013),
  • Janusz Koniusz, Wiersze ostatnie (ZLP Zielona Góra 2017),
  • Historia Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny (1986–2018) (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, Zielona Góra 2018),
  • Nadzieja kwitnie dłużej… Księga wierszy i prozy wydana z okazji Roku Praw Kobiet (wspólnie z A. Sołtysiak, ZLP, Zielona Góra 2018),
  • Ada Edelman, Sny. Czego możemy się z nich dowiedzieć? (WK, Białystok 2020),
  • Literackie początki… Wypowiedzi i utwory pisarzy lubuskich (ZLP, Zielona Góra 2021),
  • Literatura osadnicza jako narracja założycielska Ziemi Lubuskiej. Materiały pokonferencyjne (wspólnie z prof. dr. hab. W. Hładkiewiczem, ZLP i UZ, Zielona Góra 2021),
  • Zielona Góra w poezji i prozie. Almanach literacko-fotograficzny (wspólnie z H. Bohutą-Stąpel, ZLP, Zielona Góra 2022),
  • Drobiazgi nieprzemilczane. Antologia poezji prozy. Majowe Spotkania Literackie – Żary 2023 (wspólnie z G. Rozwadowską-Bar, ZLP, Zielona Góra 2023).

Dodatkowo, jego zainteresowania sięgają także sztuki filmowej, a wśród jego dokumentów znajduje się:

  • Michał Kaziów. Radość życia (2017),
  • Nieparzysta. Opowieść o Annie Tokarskiej (2018),
  • Andrzej Krzysztof Waśkiewicz. To, co zostaje (2019),
  • Mieczysław J. Warszawski. Gość samego siebie (2020).

Rudiak pokaźne osiągnięcia w dziedzinie sztuki wizualnej, które obejmują liczne wystawy, takie jak:

  • Austeigen (Galeria PO, Biuro Wystaw Artystycznych, Zielona Góra 1988),
  • Barwy grzechu (Galeria WSP, Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Zielona Góra 1989),
  • Piramida – instalacja plastyczna (Świnoujście – rynek, festiwal FAMA 1989),
  • Płonąca żyrafa – instalacja plastyczna (Świnoujście – promenada, festiwal FAMA 1989),
  • Sen konia trojańskiego – instalacja plastyczna (Świnoujście – promenada, festiwal FAMA 1989),
  • Obecni nie tylko w książkach – wystawa z okazji 50-lecia Oddziału ZLP (wspólnie z M. Adamek, Galeria WiMBP, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, Zielona Góra 2011),
  • Janusz Koniusz. Twórca i działacz (Galeria WiMBP, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, Zielona Góra 2018),
  • Literaci Oddziału ZLP 1961-2021. Dorobek literacki członków ZLP w Zielonej Górze (wspólnie z D. Wolską, Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2021).

W obszarze sztuki teatralnej, autor zrealizował różnorodne widowiska oraz happeningi, w tym:

  • Cztery strony – happening w klubie „Forum” w Krakowie w 1988 r.,
  • Traktat nihilistyczny – performance w klubie „Gęba” w Zielonej Górze w 1988 r.,
  • Miasto znów nas urodzi – spektakl parateatralny w klubie „Stodoła” w Warszawie w 1989 r.,
  • Wypadek – happening w Świnoujściu podczas festiwalu FAMA w 1989 r.,
  • Agonia słowa – happening w Świnoujściu podczas festiwalu FAMA w 1989 r.,
  • Głód poezji? – happening w Świnoujściu podczas festiwalu FAMA w 1989 r.,
  • Narodziny wszechświata – performance w Świnoujściu podczas festiwalu FAMA w 1989 r.,
  • Traktat nihilistyczny – performance w Świnoujściu podczas festiwalu FAMA w 1989 r.,
  • Po drugiej stronie unicestwienia w Galerii PO w Zielonej Górze 1990 r.,
  • Misterium żydowskie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze w 1995 r.,
  • Misterium żydowskie w Klubie Myśli Twórczej „Lamus” w Gorzowie Wielkopolskim 1995 r.

Jego obecność w publikacjach zbiorowych również zasługuje na uwagę. Oto kilka przykładów:

  • Wiersze nagrodzone i wyróżnione w XVII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. H. Poświatowskiej (Częstochowa 1993),
  • Polska miłość ‘93 (Lubin 1994),
  • Talenty Jóźwika z Wąglan (Warszawa 1994),
  • Zniknęły z dróg ostatnie tabory (MBP, Gorzów 1995),
  • Rozpoznani spośród. Almanach młodej poezji zielonogórskiej 1976–1996 (AND, Zielona Góra-Wrocław 1997),
  • XII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. M. Stryjewskiego (Lębork 1997),
  • Świat symboli (Radom 1998),
  • W Wąglanach po żniwach w poezji (Warszawa 1998),
  • Krzyż Drzewo Kwitnące. Na Nowy Wiek, na Nowe Tysiąclecie (Anagram, Warszawa 2000),
  • Mieszkam w wierszu. Antologia poezji lubuskiej (Pro Libris, Zielona Góra 2001),
  • XXIV Konkurs Literacki (Siedlce 2001),
  • Od słowa do słowa. Antologia poezji lubuskiej 2001–2006 (Pro Libris, Zielona Góra 2006),
  • I wspomnisz, i pomyślisz o mnie… Pamiątkowa księga wierszy członków ZLP w Zielonej Górze 1961–2011 (Organon, Zielona Góra 2011),
  • Krakowska Noc Poetów. Almanach XLV (ZLP, Kraków 2017),
  • Niepodległa. Piórem i pędzlem malowana Polska Twoja i Moja (Zielona Góra 2018),
  • 42. Międzynarodowy Listopad Poetycki. Almanach (Poznań 2019),
  • Literackie początki… Wypowiedzi i utwory pisarzy lubuskich (ZLP, Zielona Góra 2021),
  • Jaka wielka jest Warszawa! 51. Antologia Warszawskiej Jesieni Poezji (ZLP, Warszawa 2023),
  • 44. Międzynarodowy Listopad Poetycki. Almanach (ZLP, Poznań 2021),
  • Mimo wszystko. Almanach poetycki 46. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Almanach (ZLP, Poznań 2023),
  • Ocalone. Antologia wierszy przeciw wojnie (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, Opole 2023),
  • Znów wystawimy twarz do słońca. Antologia poezji lubuskiej 2007-2022 (Pro Libris, Zielona Góra 2023).

Warto zwrócić uwagę również na jego audycje radiowe oraz produkcje telewizyjne, które przyczyniły się do popularyzacji jego twórczości:

  • Poezja o świcie (Zielonogórska Rozgłośnia Polskiego Radia 1989),
  • Podróże obiecane (Radio Zachód 1993),
  • W tępocie ostrego uścisku władzy (Radio Zachód 1995),
  • Kolaż (program telewizyjny TV-51 1996).

Rudiak jest także autorem wielu znaczących artykułów, które badają literaturę oraz historię literacką, w tym teksty na temat:

  • Literatura i życie literackie na Środkowym Nadodrzu w latach 1950–1955 – „Orbis Linguarum” 2001, nr 18 (wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego), s. 68–82,
  • Ludzie literatury i nauki na Środkowym Nadodrzu w dobie średniowiecza i renesansu (z zagadnień historii regionalnej) – „Edukacja Humanistyczna” 2000, nr 4 (11) (rocznik naukowy WSP w Zielonej Górze), s. 87–100,
  • Polscy, niemieccy i serbołużyccy twórcy kultury i nauki na Ziemi Lubuskiej w latach 1918–1939 – „Germanistyka” 2001, nr 1 (wyd. Uniwersytetu Zielonogórskiego) s. 191–202,
  • Ugrupowania i organizacje literackie w Zielonej Górze – „Studia Zielonogórskie” 2001, t. VII (rocznik naukowy Lubuskiego Towarzystwa Naukowego i Muzeum Ziemi Lubuskiej), s. 95–134,
  • Ruch literacki w Zielonej Górze w latach osiemdziesiątych – „Studia Zielonogórskie” 2003, t. IX, s. 91–121,
  • Życie literackie w Zielonej Górze w pierwszej połowie lat 70. – „Studia Zielonogórskie” 2005, t. XI, s. 95–116,
  • Życie literackie w Zielonej Górze w drugiej połowie lat 70. XX wieku – „Studia Zielonogórskie” 2006, t. XII, s. 147–172,
  • Literacka mapa Ziemi Lubuskiej w latach 1945–2010. Wyd. Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra 2013, s. 101–117.

Jego działalność badawcza, w tym liczne referaty podczas konferencji oraz różnorodne publikacje tematyczne, w znacznym stopniu przyczyniły się do lepszego zrozumienia regionalnej kultury literackiej i jej transformacji na przestrzeni przeszłych dekad. Robert Rudiak, poprzez swoje prace, zbudował silną i niezatarte przesłanie literackie na Ziemi Lubuskiej, które jest nadal aktualne i inspirujące dla wielu twórców.

Przypisy

  1. a b Literatura osadnicza jako narracja założycielska Ziemi Lubuskiej. Materiały pokonferencyjne (pod red. prof. dr. hab. W. Hładkiewicza i dr R. Rudiaka, ZLP i UZ, Zielona Góra 2021).
  2. Literackie początki… Wypowiedzi i utwory pisarzy lubuskich pod redakcją R. Rudiaka (ZLP, Zielona Góra 2021).
  3. R. Rudiak, Parnas lubuski. Studia, szkice, eseje (ZLP, Zielona Góra 2020).

Oceń: Robert Rudiak

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:24