Kościół św. Urbana I w Zielonej Górze


Kościół pw. św. Urbana I w Zielonej Górze to ważny zabytek architektury, który odgrywa istotną rolę w życiu lokalnej społeczności. Jest to murowany kościół rzymskokatolicki, zlokalizowany w mieście Zielona Góra, który funkcjonuje w ramach parafii św. Urbana I.

Od roku 2009, świątynia ta pełni rolę kościoła parafialnego, a od 2010 roku została uznana za kościół patronalny Zielonej Góry. Dzięki swojemu znaczeniu oraz wartości historycznej, kościół ten przyciąga nie tylko wiernych, ale również turystów, którzy pragną bliżej poznać lokalną kulturę i tradycje.

Historia

W 2006 roku parafia konkatedralna św. Jadwigi Śląskiej nabyła działkę przy ul. Lubuskiej, która miała służyć jako teren pod budowę kaplicy na Osiedlu Braniborskim. Dzięki inicjatywie księdza proboszcza Włodzimierza Lange w 2007 roku rozpoczęto prace budowlane związane z kaplicą, której nietypowa bryła została zaprojektowana z uwagi na usytuowanie na pozostałościach po dawnych zbiornikach wodnych.

1 sierpnia 2009 roku biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt erygował nową parafię pod wezwaniem św. Urbana I, a powstająca kaplica zyskała status kościoła parafialnego. Na czoło tej parafii stanął ksiądz Mirosław Donabidowicz, który wcześniej był proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przytoku. Od samego początku działalności parafii, odprawiał on Msze święte i nabożeństwa na świeżym powietrzu, co trwało przez ponad rok, aż do momentu zadaszenia kościoła.

Obecnie budowla kościoła jest w znacznej fazie zaawansowania. Jego wystrój stara się odzwierciedlać tradycje winiarskie regionu oraz działalność św. Urbana I, uznawanego za patrona winiarzy. Wnętrze kościoła zdobią liczne motywy związane z winem i winiarstwem.

Od 5 września 2010 roku, kiedy ogłoszono św. Urbana I patronem Zielonej Góry, kościół ten stał się patronalnym miejscem kultu dla mieszkańców tego miasta. W 2011 roku do kościoła sprowadzono relikwie św. Urbana I z Rzymu, które od 2019 roku są umieszczone w okazałym relikwiarzu inspirowanym pomnikiem św. Urbana I w Zielonej Górze. Nad tabernakulum z kolei znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

W 2021 roku, w ramach kontynuacji wielowiekowej tradycji winiarskiej, przed budynkiem kościoła stworzono winnicę, którą nazwano Winnicą św. Urbana. Również w 2022 roku odsłonięto witraż, na którym uwidoczniono wieże zielonogórskich kościołów: konkatedry św. Jadwigi Śląskiej oraz Najświętszego Zbawiciela, jak również ratusza, pośród winnic.

Rok 2023 przyniósł nowość w postaci ozdobnych drzwi do głównego wejścia, które zdobione są wizerunkiem św. Urbana I, odwzorowującym pieczęć parafii, herb Zielonej Góry oraz herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a także motywami winiarskimi.

Przypisy

  1. Relikwie świętego Urbana I [online], Radio Zachód 103 i 106 FM, 01.06.2011 r. [dostęp 02.11.2021 r.]
  2. Strona parafii św. Urbana I w Zielonej Górze.

Oceń: Kościół św. Urbana I w Zielonej Górze

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:10