Grzegorz Zengota, urodzony 29 sierpnia 1988 roku w Zielonej Górze, to uznawany polski żużlowiec, który zyskał sobie szerokie grono fanów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Jest on czterokrotnym drużynowym mistrzem Polski, zdobywając tytuły w latach 2009 i 2011 z ekipą Falubazu Zielona Góra oraz w 2015 i 2017 w barwach Unii Leszno. W jego sportowej karierze ważnym osiągnięciem był również złoty medal Mistrzostw Europy par w sezonie 2018.
Grzegorz Zengota wyróżniał się nie tylko na torze, ale także w plebiscytach, będąc kilkukrotnym laureatem Tygodnika Żużlowego. Jego sukcesy w tej dziedzinie obejmują między innymi tytuły w kategoriach "Najpopularniejszy Żużlowiec", "Najsympatyczniejszy Żużlowiec" oraz "Mister Elegancji". Warto zaznaczyć, że laureaci tych plebiscytów są wybierani na podstawie głosów kibiców, co świadczy o jego ogromnej popularności.
Rok 2023 okazał się wyjątkowy dla Zengoty, który powrócił na ekstraligowe tory, zdobywając uznanie zwolenników żużla. Jego powrót został bardzo doceniony, a kibice z radością wspierali go w tym czasie. W efekcie jego starań, podczas Gali PGE Ekstraligi, otrzymał statuetkę "Szczakiela" w kategorii Niespodzianka sezonu.
Indywidualny numer startowy Grzegorza Zengoty to 29, który stał się swoistym symbolem jego kariery.
Życiorys
Kariera sportowa
W wrześniu 2004 roku rozpoczął swoją przygodę z żużlem, zdobywając licencję na stadionie Apatora Toruń. Wiele lat spędził w kadrze juniorów, a jego osiągnięcia obejmują m.in. rolę kapitana Reprezentacji Polski, gdy zespół zdobył dwa złote medale w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Holsted (2008) i w Gorzowie Wielkopolskim (2009).
Niezwykle istotnym osiągnięciem była brązowa medalla w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski oraz zdobyty 5 września 2008 roku brązowy medal Mistrzostw Polski Par Klubowych, w parze z Grzegorzem Walaskiem.
Grzegorz Zengota przez wiele lat był wierny macierzystemu klubowi, Falubazowi Zielona Góra, z którym zdobył cztery medale Drużynowych Mistrzostw Polski: dwa złote, jeden srebrny oraz jeden brązowy. Niestety, w marcu 2011 roku doznał złamania kości biodrowej, co zmusiło go do przerwy w rozgrywkach trwającej 5 miesięcy.
Po intensywnej rehabilitacji powrócił do ścigania jeszcze w tym samym sezonie, a w jesieni 2011 roku mógł cieszyć się z zdobycia tytułu DMP z zielonogórską drużyną.
Po tym sukcesie zmienił klub, dołączając do Włókniarza Częstochowa w 2012 roku, gdzie miał znaczący wkład w utrzymanie drużyny w najwyższej klasie rozgrywkowej, jednak po roku postanowił odejść.
W grudniu 2012 roku podpisał dwuletnią umowę z Unią Leszno, gdzie mimo trudności w pierwszym sezonie, w kolejnym roku drużyna osiągnęła sukces, zdobywając drugie miejsce na podium ligowym.
Zengota pozostawał w Lesznie przez pięć sezonów, zdobywając z drużyną dwa złote oraz jeden srebrny medal.
Sezon 2018 przyniósł mu powrót do Falubazu Zielona Góra, gdzie drużyna zmagała się z problemami, ale udało im się utrzymać w lidze.
Po roku związał się dwuletnim kontraktem z Motorem Lublin, jednak kontuzja, jakiej doznał podczas treningu w Hiszpanii w 2019 roku, wykluczyła go z dalszej rywalizacji.
Dopiero w sierpniu 2020 roku powrócił do zdrowia i mógł wznowić treningi, a także odnowił licencję, pomagając w utrzymaniu Polonii Bydgoszcz w pierwszej lidze.
W 2021 roku kontynuował współpracę z bydgoskim klubem, ale po sezonie postanowił odejść.
Obecnie, w sezonie 2023, ponownie przywdział barwy Unii Leszno, z którą odnotował dwa zdobyte tytuły drużynowego mistrza Polski.
Pozostała działalność
Poza sportem, Grzegorz Zengota angażuje się w różnorodne akcje charytatywne. Uczestniczył w wielu wydarzeniach, w tym w charytatywnym turnieju piłkarskim „Gramy dla Tomka”, organizując także świąteczne prezenty dla podopiecznych leszczyńskiego domu dziecka. Regularnie przekazywał swoje gadżety i sprzęt na licytacje, z których dochód przeznaczony był na pomoc potrzebującym.
Przez kilka sezonów gościł przed kamerami telewizji nSport+ jako komentator żużlowych zawodów, analizując i komentując przebieg rozgrywek, w tym m.in. Speedway Grand Prix w Australii i w Warszawie. Po poważnej kontuzji nogi w marcu 2019 roku, zdecydował się na rezygnację z tej roli, aby skoncentrować się na swoim powrocie do formy.
Osiągnięcia
Drużynowe Mistrzostwa Polski
Grzegorz Zengota, znany polski żużlowiec, osiągnął wiele znaczących sukcesów w Drużynowych Mistrzostwach Polski. W roku 2008 zajął trzecie miejsce w zespole Falubazu Zielona Góra, a w kolejnym 2009 roku jego drużyna zdobyła pierwsze miejsce. W następnych latach jego osiągnięcia prezentowały się następująco:
- 2010 – drugie miejsce – Falubaz Zielona Góra – Ekstraliga,
- 2011 – pierwsze miejsce – Falubaz Zielona Góra – Ekstraliga,
- 2012 – ósme miejsce – Włókniarz Częstochowa – Ekstraliga,
- 2013 – szóste miejsce – Unia Leszno – Ekstraliga,
- 2014 – drugie miejsce – Unia Leszno – Ekstraliga,
- 2015 – pierwsze miejsce – Unia Leszno – Ekstraliga,
- 2016 – siódme miejsce – Unia Leszno – Ekstraliga,
- 2017 – pierwsze miejsce – Unia Leszno – Ekstraliga,
- 2018 – siódme miejsce – Falubaz Zielona Góra – Ekstraliga,
- 2019 – szóste miejsce – Motor Lublin – Ekstraliga,
- 2020 – siódme miejsce – Polonia Bydgoszcz – I Liga,
- 2021 – piąte miejsce – Polonia Bydgoszcz – I Liga,
- 2022 – siódme miejsce – ROW Rybnik – I Liga,
- 2023 – szóste miejsce – Unia Leszno – Ekstraliga.
Jego kariera w tych mistrzostwach pokazuje nie tylko umiejętności, ale także determinację oraz zaangażowanie w rywalizację na najwyższym poziomie.
Indywidualne Mistrzostwa Polski
W obszarze Indywidualnych Mistrzostw Polski, Zengota również zanotował szereg wartościowych wyników, w tym:
- 2012 – piąte miejsce w Zielonej Górze,
- 2014 – czwarte miejsce w Zielonej Górze,
- 2015 – piąte miejsce w Gorzowie Wielkopolskim,
- 2016 – ósme miejsce w Lesznie,
- 2017 – dziewiąte miejsce w Gorzowie Wielkopolskim,
- 2022 – ósme miejsce w Grudziądzu/Krosnie/Rzeszowie.
Te wyniki potwierdzają jego silną pozycję zarówno w drużynowych, jak i indywidualnych zmaganiach.
Pozostałe osiągnięcia
Nie można zapomnieć o jego innych osiągnięciach, które także są imponujące:
- Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski – trzecie miejsce w Rzeszowie w 2005 roku,
- Klubowy Puchar Europy – trzecie miejsce w 2010 roku (Falubaz Zielona Góra),
- Indywidualne Mistrzostwa Europy – 17. miejsce w 2012 i 14. miejsce w 2013 roku,
- Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski – trzecie miejsce w 2008 roku w Rybniku oraz czwarte miejsce w 2009 roku w Lesznie,
- Złoty kask – drugie miejsce w 2012 roku w Gorzowie Wlkp.,
- Srebrny Kask – drugie miejsca w 2007 roku w Rybniku oraz w 2008 roku w Rzeszowie, a także pierwsze miejsce w 2009 roku w Częstochowie,
- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych – drugie miejsce w 2009 roku w Rybniku,
- Mistrzostwa Polski Par Klubowych – trzecie miejsce w 2008 roku w Toruniu oraz pierwsze miejsce w 2015 roku w Lesznie, a także kolejne drugie miejsca w 2016 roku w Rawiczu i w 2018 roku w Ostrowie Wielkopolskim,
- Mistrzostwa Europy Par – pierwsze miejsca w 2017 roku w Lonigo oraz w 2018 roku w Brovst, oraz drugie i trzecie miejsca w kolejnych latach w Macon oraz Slangerup,
- Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów – pierwsze miejsca w 2008 roku w Holsted oraz w 2009 roku w Gorzowie Wielkopolskim,
- Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów na Żużlu – siódme miejsca w 2008 roku w Pardubicach oraz w 2009 roku w Gorican.
Wszystkie te osiągnięcia ukazują jego wielki talent oraz znaczący wkład w rozwój polskiego żużla.
Przypisy
- Żużel. Powrót solidnej firmy do Fogo Unii. Zengota poprzednio święcił z nią sukcesy [online], wp.pl, 23.04.2024 r.
- Gala PGE Ekstraligi: sezon podsumowany. Znani laureaci “Szczakieli” 2023! [online], Speedway Ekstraliga, 10.10.2023 r.
- ROW Rybnik pochwalił się transferem! „To naprawdę duże nazwisko” [online], Onet Sport, 16.11.2021 r.
- n, Kontuzjowany wychowanek Falubazu: Ci lekarze składali wielu sportowców [online], Gazeta Lubuska, 03.03.2019 r.
- Ośmiu wspaniałych? [online], TYGODNIK REGIONALNA, 18.11.2017 r.
- To już nie spekulacje. Czterokrotny mistrz Polski zmienia klub [online], Przegląd Sportowy, 21.10.2017 r.
- Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Zamienili motocykl na mikrofon - żużlowcy w roli komentatorów sportowych - 9 - WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 23.12.2017 r.
- Redakcja, Unia Leszno: Bracia Pawliccy i Grzegorz Zengota pojadą w Unii w przyszłorocznym sezonie [online], Leszno Nasze Miasto, 18.12.2012 r.
- Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Poważna kontuzja Grzegorza Zengoty! - WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 09.03.2011 r.
- Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Składy na finał DMŚJ - WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 26.08.2009 r.
- Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Zmiany w kadrze na finał DMŚJ - WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 11.09.2008 r.
- Grzegorz Zengota odnowił licencję [online], PGE Ekstraliga, 27.08.2020 r.
- KrzysztofK. Nowacki KrzysztofK., Żużlowiec Motoru Lublin, Grzegorz Zengota, po dwóch latach wrócił na tor. Zobacz zdjęcia [online], Kurier Lubelski, 20.09.2020 r.
- Falubaz Zielona Góra zostaje w PGE Ekstralidze - Polsat Sport [online], www.polsatsport.pl, 07.12.2020 r.
- DziennikD. Wschodni DziennikD., Znamy skład Speed Car Motoru Lublin w PGE Ekstralidze! [online], Dziennik Wschodni, 07.12.2020 r.
- Zengota, Jensen i Gomólski w Falubazie! - www.zuzel.zgora.pl [online], zuzel.zgora.pl, 07.12.2020 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Maciej Murawski | Stefan Żeromski (żużlowiec) | Piotr Protasiewicz | Zbigniew Filipiak | Anna Maliszewska | Filip Matczak | Adam Strzelec | Renata Wojtkiewicz-Skrzypczyńska | Andrzej Stefanek | Alfred Krzystyniak | Dariusz Biczysko | Czesław Bortnowski | Krzysztof Jutrzenka | Sławomir Nawrocki | Magdalena Szczepańska | Przemysław Tajchert | Anna Włodarczyk (lekkoatletka) | Ryszard Majdański | Przemysław Kacieja | Natalia KochańskaOceń: Grzegorz Zengota