Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze


Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze to niepowtarzalne miejsce, znajdujące się w malowniczym parku na Wzgórzach Piastowskich. Jego historia sięga czasów Festiwalu Piosenki Radzieckiej, kiedy powstał jako nowa atrakcja kulturalna w tym regionie. Obiekt został zbudowany na fundamentach przedwojennego "teatru leśnego", co nadaje mu dodatkowego uroku i historycznego znaczenia.

Projekt amfiteatru krafto-bryłowego był dziełem Zbigniewa Kmiecika. Oficjalne otwarcie miało miejsce 13 czerwca 1973 roku, co zaowocowało rozpoczęciem nowej ery w lokalnej scenie artystycznej. Dziś amfiteatr stanowi ważny punkt na mapie Zielonej Góry, będąc miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, koncertów i festiwali.

Historia

Amfiteatr w Zielonej Górze ma swoją bogatą historię, sięgającą końca XIX wieku. Na początku znajdował się tu przedwojenny „Waldtheater”, czyli teatr leśny, który funkcjonował aż do lat 60. XX wieku.

W 1970 roku rozpoczęto prace ziemne mające na celu budowę nowego obiektu, zrealizowanego dzięki zaangażowaniu lokalnych mieszkańców. W efekcie tego sięgnięto po wspólne działania społeczne, co pozwoliło na zrealizowanie projektu z prawdziwie lokalnym wsparciem.

Pierwszy koncert w nowym amfiteatrze odbył się w 1973 roku podczas IX Festiwalu Piosenki Radzieckiej, co zaznaczyło ważny kamień milowy w historii tego miejsca. Obiekt początkowo dysponował ależ możliwością przyjęcia do 5 tysięcy widzów, pomimo pierwotnych 4,5 tysięcy miejsc siedzących. Z czasem uzupełniono go o funkcjonalne zaplecze oraz dach nad sceną.

Od 1987 roku amfiteatr nosi zaszczytne imię Anny German. Z biegiem lat, w latach 2006-2007, przeszedł on generalny remont sceny, co przyczyniło się do poprawy jakości organizowanych wydarzeń.

W 2022 roku obiekt znalazł się na liście zabytków województwa lubuskiego, co podkreśla jego ważne znaczenie kulturowe i historyczne w regionie.

Charakterystyka

Kompleks amfiteatru im. Anny German to niezwykle urokliwe miejsce, które z pewnością zasługuje na uwagę. W jego skład wchodzi przestronna scena, otwarta widownia mogąca pomieścić więcej niż 4000 osób, a także sala widowiskowa umiejscowiona pod sceną. Dodatkowo, znajdziemy tu patio wewnętrzne, mały hotelik oraz kawiarnie, które stanowią doskonałe uzupełnienie oferty.

Amfiteatr był gospodarzem wielu wspaniałych wydarzeń artystycznych, w tym takich jak: Festiwal Piosenki Radzieckiej, Festiwal Piosenki Zjednoczonej Europy, Festiwal Pokój i Dobro oraz Festiwal Tańczące Eurydyki. Dziś odbywają się tu również Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA, Zielonogórska Noc Kabaretowa KABARETOBRANIE oraz Międzynarodowy Festiwal Młodych Talentów im. Anny German.

Na scenie amfiteatru wystąpiły znane i cenione postacie polskiej oraz zagranicznej estrady. Do najważniejszych z nich należą m.in.: Ałła Pugaczowa, Żanna Biczewska, Chris de Burgh, Brainstorm, Krzysztof Krawczyk, Ewa Bem, Edyta Górniak, Stan Borys, Piotr Rubik, Cesaria Evora, Kayah, Kate Ryan, Stachursky, Kult oraz kabarety takie jak Ani Mru Mru, Paranienormalni, Neo-Nówka.

Warto również zaznaczyć, że kariery muzyczne rozpoczynali tu m.in.: Michał Bajor, Małgorzata Ostrowska, Majka Jeżowska, Felicjan Andrzejczak oraz Janusz Panasewicz. Zarząd nad amfiteatrem sprawuje Zielonogórski Ośrodek Kultury, który pełni tu swoją funkcję jako siedziba.

W 2019 roku prezydent miasta, Janusz Kubicki, zarysował koncepcję przekształcenia amfiteatru w nowoczesną halę widowiskowo-kongresową, co spotkało się z mieszanymi reakcjami mieszkańców. Z kolei 17 lutego 2020 roku zaprezentowano wyniki konkursu architektonicznego mającego na celu modernizację obiektu, który przekształci się w salę koncertowo-konferencyjną z możliwością pomieszczenia około 1800 osób. Pomysł zastąpienia tradycyjnego amfiteatru salą koncertową wywołał protesty części społeczeństwa Zielonej Góry.

W 2024 roku, nowy prezydent miasta, Marcin Pabierowski, postanowił skupić się na modernizacji oraz zadaszeniu aktualnego amfiteatru. W wyniku konsultacji społecznych, wybrano koncepcję, która zakłada zadaszenie obiektu. Po zakończeniu prac modernizacyjnych, amfiteatr będzie w stanie pomieścić 3000 widzów.

Przypisy

  1. JanJ. Ratajczak, WAŻNE, ZIELONA GÓRA: Wybraliście! Wygrał Amfiteatr "poduszkowy" [online], wZielonej.pl, 11.09.2024 r. [dostęp 12.09.2024 r.]
  2. Amfiteatr wpisany do ewidencji zabytków [online], Radio Zielona Góra, 18.10.2022 r. [dostęp 20.10.2022 r.]
  3. a b Wyborcza.pl [online], zielonagora.wyborcza.pl [dostęp 13.07.2021 r.]
  4. MaciejM. Dobrowolski, Tak będzie wyglądał nowy amfiteatr w Zielonej Górze! Znamy wyniki konkursu architektonicznego [online], Gazeta Lubuska, 17.02.2020 r. [dostęp 30.06.2020 r.]
  5. ZIELONA GÓRA: Historia „Waldtheater” i amfiteatru [Nieznana Zielona Góra] [online], wZielonej.pl, 04.11.2019 r. [dostęp 29.06.2020 r.]
  6. Redakcja, Amfiteatr w Zielonej Górze na archiwalnych zdjęciach. Jak dawniej wyglądało to miejsce? Przypominamy [online], Gazeta Lubuska, 29.10.2019 r. [dostęp 30.06.2020 r.]
  7. Zielonogórski Ośrodek Kultury – Amfiteatr [online], www.ziemialubuska.pl [dostęp 29.06.2020 r.]
  8. Amfiteatr im. Anny German, ul. Festiwalowa, Zielona Góra – polska-org.pl [online], polska-org.pl [dostęp 29.06.2020 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z kulturą":

Lubuski Teatr w Zielonej Górze | Palmiarnia Zielonogórska | Filharmonia Zielonogórska

Oceń: Amfiteatr im. Anny German w Zielonej Górze

Średnia ocena:5 Liczba ocen:7